Lahjoman vastaanottamisesta kaksi erilaista näkemystä
Osallistu keskusteluun -
Luettu 1711 kertaa
1. Voiko kunnanvaltuutettu päättää vaaleissa häntä rahallisesti tukeneen henkilön, yhteisön tai yrityksen asioista? Vai pitäisikö hänen jäävätä itsensä?
2. Jos valtuutettu on käsittelemässä häntä tukeneen yhteisön tai yrityksen asiaa, voiko kunnanvaltuutettu syyllistyä lahjuksen ottamiseen?
Teuvo Pohjolainen, Professori, Joensuun yliopisto
1. Esteellisyyssäännösten mukaan valtuutettu on esteellinen, jos asia koskee häntä tai hänen hallintolain mukaista läheistään. Esteellisyys realisoituu siten kysymyksessä kuvatussa tapauksessa harvoin.
Toisaalta rikoslain mukaan lahjusrikkomus on, jos ottaa vastaan tai hyväksyy lahjan tai muun edun taikka hyväksyy sitä koskevan lupauksen tai tarjouksen siten, että menettely on omiaan heikentämään luottamusta toiminnan tasapuolisuuteen. Lisäksi laissa on kriminalisoitu lahjoman ottaminen. Näin valtuutetun on perusteltua pidättäytyä vaalirahoittajiaan koskevien asioiden käsittelystä ainakin, jos rahoitus on merkittävää.
2. Lahjoman ottamisesta on kysymys, jos rahoituksella pyritään vaikuttamaan tai se on omiaan vaikuttamaan valtuutetun toimintaan. Jos valtuutettu osallistuu häntä tukeneen yrityksen tai yhteisön asian käsittelyyn, hän voi syyllistyä lahjomarikkomukseen.
Kari Prättälä, Lakiasiain johtaja, Suomen Kuntaliitto
1. Valtuutettu on esteellinen vain, jos asia koskee henkilökohtaisesti häntä. Oikeuskäytännössä on katsottu, että yhtiön hallituksen jäsenet ovat voineet valtuustossa olla myöntämässä takausta yhtiölle. Asia on toinen, jos yhtiön hallitus on vaarassa joutua vastaamaan yhtiön veloista. Kun valtuustossa käsitellään esimerkiksi vaalitukea antaneen kanssa tehtävää maakauppaa, asia ei koske tukea saanutta henkilökohtaisesti.
2. Lahjuksen ottamisesta rankaiseminen edellyttää, että etuuden saajalla on yhteys etuuden antajaa koskeviin päätöksiin. Keskeistä on, että valtuutetulla on mahdollisuus vaikuttaa taloudellisen etuuden antajaa koskeviin ratkaisuihin.
Lahjusrikkomus ei edellytä konkreettista yhteyttä virkatoimiin.
Vaalirahoituksen, esteellisyyden ja rikosoikeudellisen vastuun yhteydet johtavat vaikeisiin rajanveto-ongelmiin. Valtuutettu, joka ilmoittaa itsensä esteelliseksi saamansa vaalituen perusteella, ilmoittaa samalla, että kysymyksessä saattaa olla vähintäänkin lahjusrikkomus. Vaalituen ilmoittamista ja tuen määrää koskevia säännöksiä valmisteltaessa pitäisi pyrkiä siihen, että lain mukaisesti myönnetyn ja ilmoitetun tuen osalta ei tarvitsisi yleensä pohtia esteellisyyttä tai sitä, onko kysymyksessä lahjus.
Muut kirjoitukset
Kunnan työntekijät päättäjinä?
Kuuluuko päivähoito-oikeus kaikille?
Onko opettajien lomautukset hyväksyttävä?
Vanhuksille: Sun hoitos on meille näin kallista!
Kuuluvatko makeisautomaatit koulujen käytäville?
Päivähoidossa ei ongelmia?
Verokatto, lainakatto vai menokatto?
Kenelle vastuu terveydenhuollosta?
Ex-kuntaministerien arvio hallitusohjelmasta
Vaalit menivät – köyhät unohtuivat?

Kunnallisalan kehittämissäätiö
Fredrikinkatu 61 A 00100 Helsinki toimisto@kaks.fi
kaikki yhteystiedot
palaute
- JUURI NYT: Valtavirtaa ja toisinajattelua - seminaari 2012
25.1.2012 - Maria Guzenina-Richardson: Ei pakkoliitoksia - kuntia voi olla 70 tai 336
25.1.2012 - KAKS jakoi apurahoja ja tutkimustukea 7.12.
8.12.2011 - Asutko kuolevassa kunnassa? SK:n kuntakartta näyttää hyötyjät ja häviäjät
28.9.2011 - KAKS: Peruspalvelujen järjestäminen maakunnallisesti saa kannatusta – eniten tukea kokoomuslaisilta
21.9.2011 - KAKS: Kuntien pakkoliitokset hyväksyisi reilu kolmannes suomalaisista
20.9.2011 - KAKS: Yli puolet suomalaisista vastustaa oman kunnan liittämistä naapurikuntaan
20.9.2011 - Tutkimus paljastaa: Byrokratia karkottaa apua tarvitsevat köyhät
29.8.2011 - VATT: Kuntarakenne paikkatieto -näkökulmasta
2.8.2011 - Uusi hallitusohjelma
27.6.2011

Déjà vu ja onnea Arto
Pääkirjoitus
23.11.2011
Antti Mykkänen
Kylät on pakko huomioida uudessa kuntalaissa
Puumerkki
23.11.2011
Martti Mäkelä
Maailmankunta
Eipäjoelta
23.11.2011
E.I. Tuskin
Vaalit menivät – köyhät unohtuivat?
Osallistu keskusteluun
23.11.2011






























Kirjoita uusi kommentti