5.helmikuuta 2012

Sosiaali- ja terveystoimen johtajat: Lisää tietoa palveluiden vaikuttavuudesta!

Luettu 1403 kertaa

Share this

Kuntien sosiaali- ja terveystoimissa tarvitaan lisätietoa palveluiden vaikuttavuudesta, eli tuotettujen palveluiden vaikutuksesta kuntalaisiin.

selvitys

Tämä käy ilmi Kunnallisalan kehittämissäätiön (KAKS) tuoreesta selvityksestä.

”Sosiaali- ja terveystoimien tietotarpeet 2010 ” – kyselyyn vastasi 45 sosiaali- ja terveystoimen johtajaa (vastausprosentti 33 %).

Yksittäisistä palvelualoista eniten tietoa tarvitaan vanhuspalveluista. Lisää tietoa toivottiin myös lastensuojelusta, terveydenhuollosta sekä vammaispalveluista.

Palveluiden vaikuttavuuden lisäksi sosiaali- ja terveysjohtajat haluavat lisää tietoa valmisteilla olevasta lainsäädännöstä ja kuntien välisistä kustannusvertailuista.

Kyselyssä kartoitettiin sosiaali- ja terveystoimen johtajien tietolähteitä. Vastausten perusteella tärkein tietolähde on tilastot. Moni sosiaali- ja terveysjohtaja piti myös paikallisia selvityksiä tarpeellisina ja tärkeinä tiedon lähteinä.

Sähköposti on puolestaan johtajien mielestä paras tapa saada uutta tietoa.

Lisätietoja:

Tutkimusasiamies Veli Pelkonen 0400 – 815 527

Kommentit

Kirjoita uusi kommentti

Sähköpostisosoite pidetään luottamuksellisena eikä sitä julkaista julkisesti.
CAPTCHA
Tämä kysymys esitetään, jotta lomakkeen automatisoitu käyttö voitaisiin estää.
Kuva CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.